Spadają notowania prezydenta Dudy. Przewaga na poziomie błędu statystycznego

Źródło obrazka: Kancelaria Sejmu


Wciąż spadają notowania urzędującego prezydenta, jego przewaga to właściwie już tylko błąd statystyczny.

Prezydent wygrywa tylko o włos z trzema kandydatami na piastowany przez niego urząd. Jak wyglądałyby wyniki, gdyby druga tura wyborów odbyła się w następną niedzielę? Oto zestawienie Dudy z pięcioma innymi kandydatami.

Największe szanse Andrzej Duda miałby z Krzysztofem Bosakiem, w takim wariancie na Dudę oddałoby głos 47% wyborców, a na Krzysztofa Bosaka tylko 25%, 15% respondentów w tym wypadku jest niezdecydowanych, a 13% deklaruje brak udziału w drugiej turze wyborów. Po odjęciu niezdecydowanych i nieuczestniczących w drugiej turze wyborców Andrzej Duda wygrałby z Krzysztofem Bosakiem 65% do 35%.

O wygraną urzędujący obecnie prezydent nie musiałby się bać, gdyby znalazł się w drugiej turze razem z Robertem Biedroniem, w takim wariancie na Andrzeja Dudę oddałoby głos 47% wyborców, a na Roberta Biedronia 39%, 9% respondentów w tym przypadku jest niezdecydowanych, a 5% deklaruje brak udziału w drugiej turze wyborów. Po odjęciu niezdecydowanych i nieuczestniczących w drugiej turze wyborców Andrzej Duda wygrałby z Robertem Biedroniem 55% do 45%.

Gorzej dla urzędującego obecnie prezydenta miałaby się druga tura, gdyby razem z nim znaleźli się Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz lub Małgorzata Kidawa Błońska.

Gdyby w drugiej turze znaleźli się Andrzej Duda i Szymon Hołownia, na Andrzeja Dudę oddałoby głos 43% wyborców, a na Szymona Hołownię 42%, 9% respondentów w tym przypadku jest niezdecydowanych, a 6% deklaruje brak udziału w drugiej turze wyborów. Po odjęciu niezdecydowanych i nieuczestniczących w drugiej turze wyborców Andrzej Duda wygrałby z Szymonem Hołownią 51% do 49%.

Druga tura z udziałem Andrzeja Dudy i Władysława Kosiniaka-Kamysza dałaby następujące wyniki, Andrzej Duda - 43%, Władysław Kosiniak-Kamysz - 42%, niezdecydowani - 10% i 5% - deklaracja braku udziału w drugiej turze.Po odjęciu niezdecydowanych i nieuczestniczących w drugiej turze wyborców Andrzej Duda wygrałby z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem 51% do 49%.

I ostatni wariant, Andrzej Duda w drugiej turze wraz z Małgorzatą Kidawą-Błońską, na Andrzeja Dudę oddałoby głos 44% wyborców, a na Małgorzatę Kidawę-Błońską 43%, 9% respondentów w tym przypadku jest niezdecydowanych, a 4% deklaruje brak udziału w drugiej turze wyborów. Po odjęciu niezdecydowanych i nieuczestniczących w drugiej turze wyborców Andrzej Duda wygrałby z Małgorzatą Kidawą-Błońską 51% do 49%.

Sondaż przeprowadzony przez Social Changes dla portalu wpolityce.pl na reprezentatywnej grupie 1052 dorosłych Polaków w dniach od 28 lutego do 2 marca.